Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  ANALGIN 500mg x 10 таблети блистер

  Производител: ALKALOID
  Метамизолот е пиразолонски дериват од групата ненаркотични аналгетици. Поседува аналгетично, антипиретично, антиинфламаторно и спазмолитично дејство. Ефектите на метамизол се остваруваат преку централни и периферни механизми. Централното дејство е резултат на потиснувањето на чувството за болка во централниот нервен систем и инхибирање на циклооксигеназата во мозокот. На периферијата, метамизолот ја инхибира синтезата на простагландините кои ги стимулираат ноцицепторите и предизвикуваат болка.
  46,00 ден
  i h

  Состав:

  Metamizole sodium monohydrate 500 mg

  Индикации:

  Aкутни силни болки по повреди или по операции; стомачна болки во форма на колики (спазми); болки кај малигни заболувања; фебрилни состојби, посебно доколку не реагираат на терапија со други лекови. Аналгинот ја смирува болката и ја намалува покачената телесна температура.

  Начин на примена:

  Возрасни: 1-2 таблети, 1-4 пати дневно. Максималната дневна доза е 8 таблети.

  Деца со телесна тежина над 30 kg Дозирањето кај деца се пресметува според телесната тежина и го одредува докторот. Поединечната препорачана доза изнесува 10 mg/kg (8-17 mg/kg) и се дава 1-4 пати дневно.

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *