Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  BETADINE 1% 100ml раствор за промивање на уста и грло

  Производител: ALKALOID
  Бетадине растворот за плакнење уста и грло како активен принцип содржи повидон-јод, комплексно соединение на поливинил пиролидонот и јод. Овој комплекс претставува јодофор, кадешто поливинил пиролидонот служи како пренесувач на јодот и ја овозможува неговата растворливост во вода. Во допир со слузокожата, јодот полека се ослободува од комплексот и дејствува како антисептик, односно дезинфициенс кон бактериите, вирусите, габите, протозоите и кон спорите. Бетадине растворот дејствува и како дезодоранс, отстранувајќи ја непријатната миризба од устата што може да потекнува од храна, алкохолни пијалаци, тутун и др
  176,00 ден
  i h

  Состав:

  povidone-iodine : 1 %

  Индикации:

  Профилакса и терапија на инфекции во букофарингеалната празнина предизвикани од бактерии, вируси и габи (гингивитис, стоматитис, афти, инфицирани улцерации или херпетични улцерации);
  Профилакса на инфекции при хируршки зафати на забите и на вилиците;
  Отстранување на непријатната миризба од устата.

  Начин на примена:

  Во зависност од индикацијата устата се промива со (10-15 ml) Бетадине раствор за гаргара (разреден или неразреден), најмалку 30 секунди, 3-4 пати на ден

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *