Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  BETADINE 10% 100ml раствор за кожа

  Производител: ALKALOID
  Бетадине растворот за дезинфекција и чистење на кожата како активен принцип содржи повидон-јод, комплексно соединение на поливинил пиролидонот и јод. Овој комплекс претставува јодофор, каде што поливинил пиролидонот служи како пренесувач на јодот. Во допир со кожата и слузокожата јодот полека се ослободува од комплексот и пројавува силно дејство кон бактериите, вирусите, габите, протозоите и кон спорите. Дејството настапува непосредно по примената и трае подолго во однос на другите препарати на јод.
  180,00 ден
  i h

  Состав:

  povidone-iodine : 10 %

  Индикации:

  Подготовка (дезинфекција) на кожата и на слузокожата (вклучувајќи ја и вагиналната слузокожа) за хируршки интервенции, инјекции и аспирации;

  Дезинфекција на рани, спречување инфекции при изгореници, инцизии и при други локални лезии;

  Лекување инфицирани хируршки инцизии, инфицирани трауматски лезии, третман на лацерации и на абразии, инфицирани декубитални или застојни улцери, пиодермии и секундарно инфицирани дерматози и изгореници од втор и од трет степен.

  Начин на примена:

  Повидон-јод растворот се применува неразблажен, со премачкување на заболеното место, толку пати колку што е потребно. Потоа, се остава 2-3 минути да се исуши.

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *