Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  BLOKMAX 50mg/g - 50g гел

  Производител: ALKALOID
  Гелот БлокМакс како активна супстанца содржи ибупрофен, кој спаѓа во групата на нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ). Ибупрофенот ја ублажува болката и ги намалува воспалението и отекувањето.
  SKU: 5310001235888
  226,00 ден
  i h

  Состав:

  1gr гел содржи ibuprofen 50mg.

  Индикации:

  Гелот БлокМакс се употребува како локална симптоматска терапија за ублажување на:

  • ревматски и мускулни болки,
  • болки во грбот,
  • болки и отекувања предизвикани од исчашувања, истегнувања и од спортски повреди,
  • болки при невралгија,
  • болки при благи до умерени артритични состојби.

  Начин на примена:

  Од тубата се истиснува 1,5-4cm од гелот ( што одговара на 50-125mg ibuprofen) и лесно се втрива на заболеното место, се додека не се апсорбира. Дозата не смее да се применува во интервал пократок од 4 часа ниту повеќе од 4 пати во текот на 24 часа.

  Максималната дневна доза е 500mg ибупрофен.

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *