Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  BRONLES 375mg x 30 капсули

  Производител: ALKALOID
  Bronles® припаѓа на групата лекови наречени муколитици. Тој ја намалува лепливоста и густината на слузта, така што го олеснува нејзиното искашлување.
  156,00 ден
  i h

  Состав:

  една каспула содржи carbocisteine 375mg.

  Индикации:

  • заболувања на респираторниот систем проследени со обилна и со вискозна слуз,
  • воспаление на средното уво и на синусите,
  • во дијагностички цели како средство за подготовка при бронхоскопија, бронхографија, бронхоаспирација итн.

  Начин на примена:

  Почетната дневна доза изнесува 2250mg карбоцистеин во поделени дози и при постигнување на терапевтски одговор постепено се намалува на 1500mg дневно во поделени дози: 2 касули 3 пати на ден, намалувајќи ја дозата на една капсула на 4 пати на ден.

  Овој лек не е наменет за деца. Нормалната дневна доза е 20mg/kg телесна тежина во поделени дози. Препорачано е ова да се постигне со перорален раствор Бронлес за деца.

  Лекот е наменет за краткотрајна употреба. Терапија со Бронлес не треба да трае подолго од 5 дена.

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *