Пребарување
Сите категории
    Menu Close

    CAFFETIN COLD Plus x10 филм обложени таблети

    Производител: ALKALOID
    Caffetin Cold plus претставува комбиниран препарат којшто содржи повеќе активни супстанции. Парацетамолот ја ублажува болката и ја намалува телесната тампература. Псевдоефедринот ја намалува назалната конгестија овозможувајќи проодност во носот и во дишните патишта. Декстрометорфанот, пак, ја ублажува кашлицата предизвикана од слаба иритација на грлото и на дишните патишта. Витаминот Ц го поттикнува имунолошкиот систем.
    SKU: 5310001201319
    149,00 ден
    i h

    Состав:

    Една таблета содржи: Paracetamol 500 mg
                                      Pseudoephedrine hydrochloride 30 mg
                                      Dextromethorphan hydrobromide 15 mg
                                      Ascorbic acid 60 mg (комбинација од природен и од синтетски витамин Ц)

    Индикации:

    Caffetin Cold plus се употребува за ублажување на главните симптоми на настинка и грип (главоболка, болка во мускулите, болка во грлото, назална конгестија, зголемена телесна температура, кашлица).

    Начин на примена:

    Возрасни и деца над 12 години: препорачана доза е 1 таблета, 1-4 пати на ден. Може да се земат и 2 таблети наеднаш. Интервалот помеѓу одделни дози треба да биде најмалку 4 часа. Максимална поединечна доза е 2 таблети, а максимална дневна доза е 8 таблети.

    0.0 0
    Напишете сопствен осврт Затвори
    • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
    *
    *
    • Лош
    • Одлично
    *
    *
    *