Пребарување
Сите категории
    Menu Close

    CAFFETIN x 12 таблети

    Производител: ALKALOID
    Кафетин е комбиниран аналгетик.Aналгетичното дејство е докажано за парацетамолот, пропифеназонот и за кодеинот, додека кофеинот е помошна состојка која го подобрува дејството на другите состојки.
    SKU: 5310001207144
    74,00 ден
    i h

    Состав:

    Една таблета содржи: Paracetamol 250 mg

    Propyphenazone 210 mg
                              Caffeine 50 mg
                              Codeine phosphate sesquihydrate 10 mg

    Индикации:

    Кафетин се употребува за ублажување болка од различно потекло, како на пример главоболка, забоболка, мигрена, невралгија, ишијалгија, мускулна болка, постоперативна, посттрауматска и менструална болка.

    Начин на примена:

    Возрасни и деца над 16 години: 1-2 таблети, во зависност од интензитетот на болката. Дозата може да се повторува 3 пати на ден. Максимална дневна доза е 6 таблети.

    Деца од 12 до 16 години: ½-1 таблета, со можност дозата да се повтори 3 пати на ден.

    0.0 0
    Напишете сопствен осврт Затвори
    • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
    *
    *
    • Лош
    • Одлично
    *
    *
    *