Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  CAFFETIN x 12 таблети

  Производител: ALKALOID
  Кафетин е комбиниран аналгетик.Aналгетичното дејство е докажано за парацетамолот, пропифеназонот и за кодеинот, додека кофеинот е помошна состојка која го подобрува дејството на другите состојки.
  SKU: 5310001207144
  74,00 ден
  i h

  Состав:

  Една таблета содржи: Paracetamol 250 mg

  Propyphenazone 210 mg
                            Caffeine 50 mg
                            Codeine phosphate sesquihydrate 10 mg

  Индикации:

  Кафетин се употребува за ублажување болка од различно потекло, како на пример главоболка, забоболка, мигрена, невралгија, ишијалгија, мускулна болка, постоперативна, посттрауматска и менструална болка.

  Начин на примена:

  Возрасни и деца над 16 години: 1-2 таблети, во зависност од интензитетот на болката. Дозата може да се повторува 3 пати на ден. Максимална дневна доза е 6 таблети.

  Деца од 12 до 16 години: ½-1 таблета, со можност дозата да се повтори 3 пати на ден.

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *