Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  HERICIUM - MRL 500mg x 90 таблети

  Производител: Mycology Research Laboratories
  Херициум-МРЛ не е екстракт туку содржи и мицелиум и примордиа (млади плодови) од Hericium erinaceus што се одгледува асептично во биомаса. Потоа, биомасата се прaви во таблети, а секоја содржи по 500мг. Потоа, биомасата се прави во таблети, а секоја содржи по 500мг. Присуството на коренот во производот е многу важен, бидејќи тој содржи ензими за детоксикација, за спречување на оксидативниот стрес и на клеточниот развој.
  SKU: 659908220050
  1.560,00 ден
  i h

  Состав:

  Hericium erinaceus (биомаса од печуркa), микрокристалинска целулоза, силициум диоксид, магнезиум стеарат (растителен), стеаринска киселина (растителна).

  Индикации:

  Најчесто се користи како додаток (според современи и традиционални извори) за

  -       Подобрување на помнењето и состојби поврзани со нервниот систем: стимулација на развојот на факторот на развој на невралните клетки (Nerve Growth Factor), астроцитома клетки 1321N1, поддршка за создавање миелин, подобрување на когнитивните функции (Mori et al. 2009), неуроза, спречување прогрес на неколку автоимуни невро-дегенеративни болести; регенерација на периферните нерви; го користат лица со Алцхајмерова болест (за која постои и студија со позитивни резултати  преку примена на комбинација од печурките Кориолус и Херициум), Алцхајмерова сенилна деменција, деменција, Паркинсонова болест, Хантингтонова болест, АДХД, АЛС, ментална ретардација, минимална мозочна дисфункција, парализа, пареза, мултиплекс склероза 

  -       Канцерозни бolesti (рак на мозок, на стомак, н ждрело) - полисахаридите и бетаглуканите имаат антитуморски, анти-мутагени ефекти и антиметастазирачки својства

  -       Поддршка на организмот - при замор, за спречување воспаленија, за поддршка на Т и Б лимфоцитите и подобрување на имунитетот на организмот

  -      Поддршка за црниот дроб и за стомакот, при варење на храната - го хармонизира стомакот, се користи при проблеми при варење, за гастритични и дуоденални чиреви, хроничен атрофичен гастритис, цревно воспаление или како превенција од влијанието на масна храна или стрес, заштитна улога и на црниот дроб. (Park et al. 2002). Најновите истражувања покажуваат својства на Херициум против Хеликобактер пилори (Hp).

  -       Намалување на холестеролот, триглицеридите и шеќерот (Yang et al. 2002 и студија од 2003)

  -       Помага за леукемија (моноцитични леукемични клетки U937)

  -       Хроничен бронхит, пневмонија, плеурит, хроничен хепатит Б

  -       Неплодност (мажи и жени); импотенција (мажи)

  -       Анти-бактериски ефект – stafilokokus aureus (i kaj MRSA – stafilokokus aureus отпорен на meticilin (Kawagishi, 2005), а може да се користи и при третман на aspergillus niger, Bacillus cereus, candida albicans

  Начин на примена:

  3-6 таблети дневно. Најдобро е таблетите да ги пиете наутро (по 3 таблети), пред оброк. Доколку употребувате по 6 таблети дневно, тогаш се препорачува две дози по 3 таблети, наутро и навечер, или 3 пати по 2 таблети, пред оброк.

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *