Пребарување
Сите категории
  Menu Close

  ORTHOMOL VITAL F (вијали плус капсули)

  Производител: ORTHOMOL
  Orthomol® Vital f е граничен производ за мажи за менаџирање на хроничен замор, burn-out синдром, болести асоцирани со стрес со метаболни нарушувања. Специфичната ортомолекуларна комбинација на микронутриенти во Orthomol® Vital f ги обезбедува микронутриентите што се важни за нервниот систем и енергетскиот метаболизам. Едно пакување содржи 30 вијали и 30 капсули. Дневна доза = 1 вијала (течност спремна за пиење- 20ml) и капсула (0.7gr)
  SKU: 4260022691266
  4.100,00 ден
  i h

  Состав:

   

  Количина за дневна доза

   

  % Дневни вредности*

  Витамини

  Vitamin A

  0.45

  mg

  30

  %

  Vitamin C

  530

  mg

  883

  %

  Vitamin E (containing Alpha- and Gamma-Tocopherol)

  150

  mg

  745

  %

  Vitamin B1

  25

  mg

  1667

  %

  Vitamin B2

  25

  mg

  1471

  %

  Niacin

  60

  mg

  300

  %

  Vitamin B6

  20

  mg

  1000

  %

  Vitamin B12

  0.006

  mg

  100

  %

  Vitamin K1

  0.06

  mg

  75

  %

  Vitamin D3

  0.005

  mg

  50

  %

  Folic acid

  0.8

  mg

  200

  %

  Pantothenic acid

  10

  mg

  100

  %

  Biotin

  0.165

  mg

  55

  %

  Mминерали и елеметни во трагови

  Calcium

  160

  mg

  16

  %

  Selenium

  0.05

  mg

  71

  %

  Icon

  8

  mg

  44

  %

  Zinc

  10

  mg

  67

  %

  Manganese

  2

  mg

  100

  %

  Magnesium

  150

  mg

  25

  %

  Copper

  0.5

  mg

  25

  %

  Chromium

  0.03

  mg

  25

  %

  Molybdenum

  0.06

  mg

  80

  %

  Iodine

  0.15

  mg

  100

  %

  Секундарни метаболити

  Bioflavonoids (from citrus fruits)

  5

  mg

  **

  Mixed carotenoids (containing beta-carotene, lutein and lycopene)

  5

  mg

  **

  Omega-3 fatty acids

  300

  mg

  **

  * % дневни вредности се базираат на 2,000 калории

  ** Дневните вредности не се утврдени

  Индикации: 

  Комбинација на микронутриенти за нервниот систем и енергетски метаболизам. Луѓето кои се многу зафатени, постојано под стрес или екстремно активно живеат имаат зголемена потреба од микронутриенти. Само комплекс и добро балансирана комбинација на микронутриенти може да му помогно на организмот да се справи многу поефективно со стресот и да ги обезбеди неговите потреби за „полнење на батериите“ Orthomol® Vital m обезбедува:

  • Витамин Ц, рибофлавин (витамин Б2), витамин Б6, витамин Б12, фолна киселина, ниацин, пантотенска киселина и магнезиум придонесуваат за намалување на заморот и исцрпеноста.
  • Тиамин (витамин Б1), рибофлавин (витамин Б2), витамин Б6, витамин Б12, пантотенска киселина, ниацин, витамин Ц, биотин, магнезиум, калциум, јод, манган и бакаропридонесуваат за нормален енергетски метаболизам.
  • Витамин Б1, Б2, Б6, Б12, витамин Ц, ниацин, биотин, магнезиум, бакар и јод придонесуваат за нормално функционирање на нервниот систем.
  • Витамин Ц, витамин Е, рибофлавин, цинк, селен, бакар и манган придонесуваат во зашитта на клетките во организмот од оксидативно оштетување. Калциумот учествува во одржување на нормални коски и заби.

  Начин на примена:

  Земајте ја содржината од една вијала, подготвена за пиење (=дневна доза) секој ден со или по оброк, заедно со капсулата. Добро протресете пред употреба. Препорачуваме редовна употреба на долгорочна основа, затоа што на организмот му требаат микронутриенти секој ден.

  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Затвори
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *